MAX20070BGTJA/V+ Integrated TFT Power Supplies and LED Backlight Driver TQFN-32 from Maxim
Integrates Both TFT Power Supplies and LED Backlight Driver in One IC, Reducing Component Count
Alleviates EMI Due to Spread Spectrum on Both Source Driver Supplies and LED Driver
10000:1 Dimming Ratio at 200Hz Dimming Frequency
-40°C to +105°C Ambient Temperature Range
Available in a 32-Pin (5mm x 5mm) TQFN with an Exposed Pad