Maxim New MAX20058ATCA/VY+ Step-Down DC-DC Converter 60V 1A TDFN-12
The MAX20058 is a high-efficiency, high-voltage, synchronous step-down DC-DC converter IC with integrated MOSFETs that operates over a 4.5V to 60V input. The converters can deliver up to 1A current. Output voltage is programmable from 0.8V to 90%VIN. The feedback voltage-regulation accuracy over -40°C to +125°C is ±1.5%. The IC features a peak-current-mode-control architecture and can be operated in the pulse-width modulation (PWM) or pulse-frequency modulation (PFM) control schemes.
The MAX20058 is available in a 12-pin (3mm x 3mm) side-wettable TDFN package with an exposed pad for thermal heat dissipation.
Output Adjustable from 0.8V to 90%VIN
200kHz to 2200kHz Adjustable Frequency with External Clock Synchronization
Programmable Peak Current Limit (1.14A or 1.6A)